URLA’DA TARIM TURİZMİ

Blog Single

Semavi dinlerin adını kutsadığı zeytin ağacı ile yine aynı kutsallığı taşıyan incir ağacını Urla’da yan yana göreceksiniz. Her zeytinliğin bir incir ağacına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Doğanın cömert davrandığı Urla, sahip olduğu zeytin ağaçları ve tarihte bilinen ilk zeytinyağı işliği ile İskele ’de sizi bekliyor. Urla’da zeytin, belki de ülkede yetişen diğer zeytin türleri içinde en yağlı olanıdır. Ayrıca, sadece Urla’dan başlayan ve Karaburun’a uzanan dar bir bölgede, dalında olgunlaşan ve ‘’hurma’’ adı verilen bir tür bulunmaktadır. Bölgedeki özek atmosfer koşulları sayesinde ve zeytin hasadının orta dönemlerinde görülen bu doğal olay sayesinde, dalından kopardığınız bir zeytin tanesi afiyetle yiyebilirsiniz.

Tarih öncesinden beri bu coğrafyada var olan ve dünyada medeniyetler kuran meyveler olarak bilinen Üzüm, İncir ve Zeytin ağaçlarının Urla’nın her yerinde bir arada bulabilirsiniz.

Bugün neredeyse ülkemizin tüm enginar ihtiyacını karşılayan Urla, sahip olduğu bu mucizevi bitkiyi geniş mutfak kültürünün içinde çeşitlendirmektedir. Dolayısıyla, Urla’daki herhangi bir öğününüzde enginarla karşılaşmanız çok normaldir.

Narenciye bahçelerinin bereketli ürünleri ile neredeyse her zeytinliğin sınırlarında dikilmiş nar ağaçlarının bolluğunun ve lezzetlerinin tadına bakmak için de Urla’da olmalısınız.