URLA’DA GASTRONOMİ TURİZMİ

Blog Single

Urla’yı yudum, yudum keşfedin...

Ülkemizin her yeri kendine has bir mutfak kültürü barındırır. Ege deyince, Edremit’ten Kütahya’ya, Fethiye’den Afyon Ovasına kadar çok farklı sofralarla karşılaşırız. Ama antik çağdan beri, İon kentlerinin bulunduğu Kaz Dağları ile Fethiye arasındaki kıyı bölgelerde mutlaka zeytinyağının hakim olduğu bir mutfakla karşılaşırız. Ülkemizin bu bölgesinin ortasında da Urla bu çok eski sofra kültürünü halen yaşayabileceğiniz zengin tat yelpazesini misafirlerine yaşatmak için bekliyor.

Mübadeleyle 100 yıl önce Ege adalarından Urla ve çevresine yerleşen Türklerin de katkısıyla zenginleşen Urla yöresel yemekleri, çağdaş dünyanın sunduğu olanaklarla birleşerek, seçimi çok zor alternatifler yaratmıştır. Bu alternatifleri yaratan hünerli şeflerimizin elinden çıkan lezzetleri ancak Urla’da bulabilirsiniz.

Binlerce yıl öncesine dayanan şarap kültürünün temel bilgilerini 100 yıl önce kaybeden Urla nihayet son 20 yılda yapılan bağcılık ve şarap üretimi sayesinde, atalarının ayak izlerinden yürüyerek, bugün uzun emekler sonucunda ödüllü şaraplarını şişelemekte.

Ege’nin önü deniz, sırtı dağ, taş, zeytin, incir, limon ve yüzlerce bitki. Yollarda yabani otları toplayıp çay, meze yapanları mı ararsınız çiçek toplayanları mı… Deniz börülcesi, radika, ebe gümeci, arap saçı, şevketi bostan, kazayağı, cibes otu, turp, hardal, istifno, dağlama, gelincik, hodan, iğnelik, kaya koruğu, hangi birini saysak… Ya balıkları? Çipura, levrek, kalamar, orfoz, istakoz balıkları da saymakla bitmez... Öyleyse dünyanın en iyi, en çok konuşulan mutfaklarından birini modern, lezzetli ve usta şeflerin elinden tatmaya hazır mısınız?

Kendine has toprak yapısı, rüzgar ve bitki örtüsüyle Urla, antik İskele Limanından Avrupa anakarasının Akdeniz’deki merkez limanlarından biri olan Marsilya’ya şarap gönderdiği ışıltılı yıllarına doğru emin adımlarla yürüyor.

Nefes kesen doğal ortamında Urla şaraphanelerinin ödüllü şaraplarının tadına bakın. Üzüm bağlarını ve şarap imalathanelerini turlayın, üzümlerin nerede yetiştirildiği ve şarabın nasıl yapıldığını deneyimleyin.

Gastronomi Rotası