Urla Bağ Yolu

Blog Single

İzmir-Çeşme arasında sakin, huzur dolu bir kıyı kasabası düşünün. Berrak suları sizi ferahlatırken, çam ormanlarında doğayı içinize çektiğiniz, bağlarla çevrili vadilerde özgürce dolaştığınız, zeytinliklerinin doğallığıyla büyülendiğiniz, tarih kokan sokaklarda geçmişe dönebileceğiniz, birçok kültüre ev sahipliği yapmış, Ege’nin nadide beldesidir URLA. Antik çağlardan günümüze, bölge adını şarapçılıkla duyurmuş, İyonlar, Persler, Romalılar ve son olarak Türkler tarafından eşsiz ve vazgeçilmez kabul edilmiştir.

Türkiye’de bağcılık dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir Urla. Verimli bağlarında uluslararası şaraplık üzümlerden Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah (Şiraz), Chardonnay, Alicante Bouchet, Sangiovese, Nero D’avola, Türk menşeili şaraplık üzümlerden, Boğazkere, Bornova Misketi ve Sultaniye üzümleri yetiştirilir. Bu zengin mirasın bugünkü temsilcilerinden Urlice Bağcılık ve Şarapçılık kazandığı başarılarla kendisini ispat ederken, Urla’nın antik üzümlerinden Urla Karası ve Gaydura’yı geliştiren Urla Şarapçılık, Balkanların en yeni teknolojik sistemlerini kullanarak adını şarap dünyasına duyurmuştur. USCA ise yörenin diğer antik üzümü olan Foça Karasıyla üretilen ilk kırmızı şarabın altına imzasını atmıştır. MMG Şarapçılık büyük ses getiren Bornova Misketi ve gece hasatları ile, Mozaik Şarapçılık ise uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller alan şarap dünyasının yeni hibrid üzümleri ile bölgenin adını öne çıkarmaktadır.

Şaraphane ve bağları henüz kurulum aşamasında olan Limantepe ve Urla Bağ Evi de Urla’yı çok yakında Türkiye’nin butik şarapçılık merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Urla Bağ Yolu olarak; geçmişin geleceğe taşındığı bu kasabada sizleri aramızda görmekten ve doğanın bizlere sunduğu mucizeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.