Basında Köyce

Urla, Jehan Barbur'u Bekliyor

, 18 July 2017

Jehan Barbur, Beliz'i Boutique de kalbinizden geçecek.

Barbur, Cennette Sahneye Çıkıyor

, 18 July 2017

Jehan Barbur, Beliz'i Boutique de Kalbinizden Geçecek.

Barbur, Cennette Sahneye Çıkıyor

, 18 July 2017

Jehan Barbur, Beliz'i Boutique de kalbinizden geçecek.

Jehan Barbur Cennette Sahne Alıyor

, 18 July 2017

Jehan Barbur Beliz'i Boutique de kalbinizden geçecek.

Travel and Gourmets

Fatma Damyan , 05 July 2017

Travel and Gourmets Temmuz sayısında Fatma Damyan, Urla Köyce'yi yazdı.

Kartallar Yüksek Uçar

Erkan Sevinç , 24 March 2017

Mustafa ve Hakkı Arıkan kardeşler, İstanbul’dayken Beşiktaş ile yatıp, Beşiktaş ile kalkıyorlardı. Günlerden bir gün İstanbul’un karmaşasından kaçıp Urla’ya yerleştiler ve burada bir lezzet şöleni yarattılar.

Doğanın Urla'ya Hediyesi: KÖYCE!

İZLENEN HABER , 20 February 2017

“Urla'da köyce bir mutfak, köyce bir mekan, köyce bir alışkanlık” anlayışı ile hizmete açılan Köyce Restaurant, Arıkan ailesinin gözbebeği, ekmek teknesi hatta günün en tatlı anlarının ve anılarının yaşandığı doğal bir mekan. İstanbul'un yorucu yaşam temposunu geride bırakarak Ege'nin incisi İzmir'e taşınan ve daha şimdiden 40 yıllık birer Urlalı olan Arıkan ailesi ile Köyce'yi konuştuk. Tarladan sofraya, taze, doğal ve leziz bir tat için vazgeçilmeziniz olacak bir mekan olan Köyce'nin sofrasını görmeyenler için konuştuğumuz Mustafa ve Hakkı Arıkan kardeşler, “Doğal tatlar eşliğinde anılarını biriktirmek isteyen herkese kapımız açık” çağrısında bulunuyor.

Doğanın Urla'ya hediyesi: KÖYCE!

Egenin Sesi , 20 February 2017

Kendinizi evinizde hissedinLezzete çok önem verdiklerini belirten Arıkan kardeşler, önceliklerinin müşteriyi evinde hissettirmek olduğunu vurgulayarak ferah bir Köyce'nin neden önemli olduğunu ise şöyle anlattılar; “Biz bir yere gittiğimiz zaman lezzete bakarız. Lezzet çok önemli. Kendi yemeyeceğimiz ve tabakta görmek istemediğimiz şeyi müşteriye sunmayacağız dedik. Önce kendimiz tadarak müşteriye sunuyoruz. Bir butik otel projemiz var. 28 Nisan'da gerçekleştirilecek olan Enginar Festivali'ne yetiştirmeye çalışacağız. Beş yıldızlı bir tatil köyü olamayız. Tamamen müşteriye yönelik müşteri odaklı hizmet veren bir mekan olacağız. Bol bol oksijen, havuz ve doğa olacak. İnsanların kendisini özgür hisstemesini ve huzurlu hissetmesini istiyoruz. Burası aile ortamı. İnsanlara ferah bir ortam sunmak istiyoruz. Bu yüzden mekanın kapasitesini 60 kişilik masalar ile sınırladık. Gelen herkesin kendisini rahat hissetmesini istiyoruz.”

Doğanın Urla´ya hediyesi: KÖYCE!

9 Eylül Gazetesi , 20 February 2017

Tarladan sofraya Köyce´nin fiziki yapısından da bahseden Mustafa Arıkan, “İskele Mevkii´nde 6 dönümlük arazi üzerine kurulu bir mekanız. Denize bir kilometre mesafedeyiz. Arsamız iki kısımdan oluşuyor. Bir kısım butik otel bir kısım restaurant. Kendi ürünlerimizi kendimiz üretiyoruz. Sezonuna ve mevsimine göre sebze ağırlıklı üretim yapıyoruz. Üzüm, nar, portakal gibi bir çok ağacımız mevcut. Menülerin içeriğini herkesi düşünerek hareket ettik. Bütün ayrıntılara özen gösterdik. Örneğin çok güvendiğimiz bir serpme kahvaltımız var. Mesela İzmir balık şehri. Balık üzerine kurulu bir şehir. Etin bu noktada biraz zayıf kaldığını düşündük ve bu noktada da ara sıcaklarda ve ana yemeklerde kuzu kokoreçmiz ve saç kavurmamız var. Onun dışında patates bizim için çok önemli. Herkes gibi fabrikasyon değil. Doğal bir uygulama yöntemi var. Evde patatesi nasıl pişiyorsa annelerimiz biz de burada öyle yapıyoruz” diye konuştu.

Doğanın Urla'ya hediyesi: KÖYCE!

Haberler.com , 20 February 2017

Kariyerleri sıfırladık, kolları sıvadık Kardeşi Hakkı'nın hayalini gerçekleştirmek için bu kararı desteklediğini ifade eden Mustafa Arıkan, fikrin oluşmasından sonra aile olarak çok emek harcadıklarını belirterek şöyle konuştu; "İstanbul'dan ayrılırken kardeşimi tam ikna edemiyordum. Kentten çok bunalmıştım. İstanbul dışında da bir yaşam olduğunu düşünüyordum ve biran önce şehrin ağırlığından kurtulmak istiyordum. Kendimize ait bir yemek işletmesinin olması için bu işi çok istedik.

Doğanın Urla'ya hediyesi: KÖYCE!

Son Dakika , 20 February 2017

"Urla'da köyce bir mutfak, köyce bir mekan, köyce bir alışkanlık" anlayışı ile hizmete açılan Köyce Restaurant, Arıkan ailesinin gözbebeği, ekmek teknesi hatta günün en tatlı anlarının ve anılarının yaşandığı doğal bir mekan. İstanbul'un yorucu yaşam temposunu geride bırakarak Ege'nin incisi İzmir'e taşınan ve daha şimdiden 40 yıllık birer Urlalı olan Arıkan ailesi ile Köyce'yi konuştuk.

Urla’da yeni bir mekan: KÖYCE

Yeni Bakış , 20 February 2017

“Urla’da köyce bir mutfak, köyce bir mekan, köyce bir alışkanlık” anlayışı ile hizmete açılan Köyce Restaurant, Arıkan ailesinin gözbebeği, ekmek teknesi hatta günün en tatlı anlarının ve anılarının yaşandığı doğal bir mekan. İstanbul’un yorucu yaşam temposunu geride bırakarak Ege’nin incisi İzmir’e taşınan ve daha şimdiden 40 yıllık birer Urlalı olan Arıkan ailesi ile Köyce’yi anlattı.

Doğanın Urla'ya Hediyesi: KÖYCE!

İzmir Yazıyor , 22 February 2017

Dalından meyve, toprağından sebze, doğasından oksijen damlayan Urla, doğallığı ilke edinen yepyeni bir mekan ile taçlandı. Köyce Restaurant, doğal ortamda, zeytin bahçelerinin, tavukların ve tavşanların arasında haftanın yorgunluğunu atmak, keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak mekanı olmaya aday. Doğa ile içiçe mekanda eşsiz orman ve deniz manzarası eşliğinde yemeğinizi keyifle yiyecek, havuzunda keyifle serinleyeceksiniz